stone אתר הבית | צור קשר | English
ד"ר נמרוד שיינמן
רפואת גוף נפש
רפואה נטורופטית
רפואה נטורופתית – איך היא חושבת ומה היא יכולה לעשות בשבילך ד"ר נמרוד שיינמן רפואה נטורופתית, או נטורופתיה, היא אחת מהרפואות המשלימות המובילות [יחד עם הרפואה הסינית, הרפואה האוסטיאופתית ועוד] בעולם המערבי. העיקרון המנחה העיקרי ברפואה הנטורופתית הוא המיקוד במנגנונים לריפוי ושיקום עצמי שקיימים באורגניזם האנושי. התפקיד העיקרי של הנטורופתיה, מתחילת התפתחותה בעבר ועד ימינו, היא לסייע לריפוי באמצעות המרצה מרבית של מערכות הריפוי העצמי הפנימי. מהי ההיסטוריה של הרפואה הנטורופתית?

הרפואה הנטורופתית צמחה מתוך שיטות ריפוי משלימות שהתפתחו בעיקר באירופה של המאה ה-18-19, אך שורשיה הפילוסופיים מעוגנים באסכולה הרפואית של היפוקראטס, "אבי הרפואה" (בערך 400 שנה לפני הספירה). הנחת היסוד העיקרית מתומצתת במושג - Vis Medicatrix Naturae - "הכוח המרפא של הטבע", שמגדיר את יכולתו של הגוף להפעיל ממנגנונים של ריפוי פנימי. כשהנטורופתיה האירופאית הגיעה לארצות הברית, היא תרמה שם רבות להתפתחות חנויות הטבע הראשונות, ליצירת בתי החלמה ומרפא "טבעיים", ולמיסוד מכללות אוניברסיטאיות שלא היו קיימות קודם לכן באירופה של אז.

בארצות הברית, שבה תחום הרפואה האינטגרטיבית מתפתח בקצב מואץ, הנטורופתיה עברה בשלושים השנים האחרונות את השינוי המשמעותי ביותר בתולדותיה. היא זוכה שם כיום למעמד של רפואה מהשורה (ד"ר ברפואה נטורופתית רשום כרופא במדינות ארה"ב שונות), בתי הספר מוכרים על-ידי המועצות האזוריות להשכלה גבוהה, היא מקבלת מענקי ענק (כולל מארגון הבריאות הלאומי), ומנהלת מחקרים ושיתופי פעולה עם בתי חולים ובתי ספר לרפואה.

פילוסופיה

אבן היסוד בעיסוק בנטורופתיה היא האמונה העמוקה ביכולת של הגוף להפעיל מנגנונים של ריפוי, אם רק תינתן לו האפשרות הנאותה. הנטורופתיה שייכת לכן לאסכולות המכונות "וייטאליות" - חיוניות לחיים. על-פי הגישה הויטאלית, החיים הם יותר מאשר סכום התהליכים ביוכימיים, והגוף הוא בעל תבונה מולדת אשר שואפת תמיד להגיע לאיזון, היינו – לבריאות. תורת הויטאליזם טוענת גם כי במקרים רבים, הסימפטומים המלווים מחלה, אינם נגרמים באופן ישיר על-ידי מחולל המחלה, אלא הם תגובתו של הגוף למחולל, ומשקפים את ניסיונו של הגוף להתגונן ולרפא את עצמו. מאחר וסימפטומים הם חלק מהתופעה המובנית בגוף, תפקידו של הרופא לעזור לגוף במאמצי הריפוי שלו.

העקרונות של הנטורופתיה "הקלאסית" מדגישים לכן:

 • חיפוש גורמי המחלה, מעבר למובנים מאליהם (במיוחד בכל הקשור לתזונה, תנועה, דפוסי גוף, הרגלי חיים, תודעה ועוד).
 • זיהוי גורמים העלולים להקשות על הריפוי או לעכב אותו, וסילוקם.
 • זיהוי גורמים שיעודדו ריפוי, ומימושם.
 • יצירת "אקלים פנימי מיטבי" - ביוכימי, תפקודי, תנועתי, מבני ונפשי - שיקדם ריפוי.
 • שימוש בשיטות ריפוי וחומרי ריפוי לא רעילים, שמותאמים ל"אקולוגיה האנושית".

ברור כי לעקרונות האלו יש מגבלות, ופעמים רבות הגוף זקוק לרפואה משולבת (קונבנציונאלית ומשלימה). יחד עם זאת, במקרי טיפול רבים, ובמיוחד ברמת רפואת משפחה וקהילה, כשהמחלה אינה חמורה או מסכנת חיים, לגישה הנטורופתית ישנו ערך מוסף משמעותי ביותר. לשם יישום נכון של הגישה הנטורופתית, המטפל נדרש לתחום רחב של כישרונות אבחנתיים ורפואיים, ולהתמצא במגוון הנושאים שמרכיבים את מקצוע הנטורופתיה.

העקרונות של הרפואה הנטורופתית

הספרות הנטורופתית מונה תמיד את ששת עקרונות היסוד שלה, כחלק חשוב מחינוך המטופל לגישתה:

 1. כוחות הריפוי הטבעיים - Vis Medicatrix Naturae - שיקום הבריאות באמצעות תמיכה במנגנוני הריפוי הפנימיים. הטיפול הנטורופתי שואף תמיד לתמוך במערכות "הריפוי הפנימי" תוך שימוש בשיטות, תרופות טבעיות וטכניקות המשתלבות בהרמוניה עם "חוכמת הגוף".
 2. הטיפול באדם כמכלול – הנטורופתיה מדגישה את הטיפול באדם, ולא רק במחלה. בריאות או מחלה נובעים תמיד ממכלול מורכב של יחסי גומלין - גורמים גופניים, רגשיים, תזונתיים, אורחות חיים ועוד. הטיפול הנטורופתי המיטבי יהיה לאדם כמכלול, תוך שאיפה לשקלול כל גורמים אלו.
 3. הטיפול בגורם – בכל מחלה ישנם גורמי רקע הקשורים לעיתים רבות לאורחות חיים, גורמי תזונה, דפוסים והרגלים. המטפל הנטורופתי פועל לאיתור ואבחון גורמי רקע כאלו ולצמצום השפעתם.
 4. ראשית, ללא גרימת נזק - Primum Non Nocere – שיטות הטיפול הנטורופתיות ממזערות את הסיכון לתופעות לוואי מזיקות.
 5. הרופא כמנחה – כדי לסייע למטופלים להיות ברמת מעורבות גבוהה בתהליכי הריפוי שלהם. יעד חיוני בטיפול הנטורופתי הנו הכוונת המטופלים להבנה, מודעות, מעורבות ולקיחת אחריות אישית לבריאותם.
 6. רפואה מונעת - הגישה הנטורופתית חשובה לא רק כטיפול במחלה, אלא גם כהדרכה, הנחייה ואימון באורח חיים בריא, וככוח מונע חזק מול סיכוניי התחלואה של העולם המודרני.
מהם כלי הריפוי של הנטורופתיה?

הנטורופתיה היא רפואה משלבת - מקצוע שמשלב גישות ושיטות כדי לפעול על האדם כמכלול:

 1. תזונה קלינית - שימוש בדיאטות ריפוי, שיטות צום רפואי, הסרת מזונות לזיהוי רגישות מזון, ועוד.
 2. תוספים תזונתיים – שימוש בויטמינים, מינרלים, חומצות אמינו, חומצות שומן חיוניות, יסודות קורט וחומרים טבעיים אחרים.
 3. רפואת צמחים – בצמחי מרפא, בתרכובות, תמציות ומיצויים צמחיים ספציפיים.
 4. טיפולי מגע ו"רפואה פיזיולוגית" – שימוש ב"פיזיותרפיה נטורופתית", כולל שילוב שיטות עיסוי, רפלקסולוגיה, אוסטיאופתיה ועוד, בעיות מבנה או ליקויי תפקוד.
 5. הרופא כמנחה – כדי לסייע למטופלים להיות ברמת מעורבות גבוהה בתהליכי הריפוי שלהם. יעד חיוני בטיפול הנטורופתי הנו הכוונת המטופלים להבנה, מודעות, מעורבות ולקיחת אחריות אישית לבריאותם.
 6. ייעוץ והתאמת אורח חיים מבריא או מונע.
 7. התייחסויות גוף-נפש – באמצעות שיחה והקשבה פעילה, דמיון מודרך, תמציות באך ועוד.
תרומת הנטורופתיה לרפואה אינטגרטיבית

ברמה המחקרית, אנחנו עדים לפעילות נמרצת בעולם כולו בתחום של תוספי מזון, צמחי מרפא ותזונה קלינית. ברמה הציבורית, עקרונות תזונתיים נטורופתיים רבים הפכו לנחלת הכלל, כמו למשל הדגשת דגנים מלאים, ירקות וקטניות על בשר, מיעוט בסוכר, מלח ומזונות מעובדים, דגש על שמנים חיוניים וצמצום שמנים בעייתיים, תה צמחים, ריבוי סיבים תזונתיים, מזון אורגני ועוד.

עקרונות נטורופתיים רבים שנדחו בעבר כשיגעון חולף או כחסרי ביסוס, מאומצים כיום על-ידי הרפואה אינטגרטיבית והציבור בכללותו. למשל, כללי היסוד: חיפוש גורמי סיבה ורקע למחלה, ועבודה מולם; עשיית שימוש בריפוי הטבעי ביותר, הלא רעיל, הפחות פולשני; הטיפול במחלה ובאדם כמכלול; עירוב האדם בתהליך הריפוי שלו; זיהוי גורמי מתח – פיזיולוגיים, רגשיים או תזונתיים; רפואה טיפולית יחד עם רפואה מונעת; התמקדות בכוח המרפא של הטבע, ועוד.


ד"ר נמרוד שיינמן הוא בוגר המכללה האמריקאית הלאומית לרפואה נטורופתית ((NCNM, פורטלנד, אורגון, ארה"ב, ולשעבר חבר פקולטה ומנחה קליני באוניברסיטת באסטיר לרפואה טבעית בסיאטל, וושינגטון, ארה"ב.