stone אתר הבית | צור קשר | English
ד"ר נמרוד שיינמן
רפואת גוף נפש
רפואה נטורופטית
המוח המרפא רוברט בורנשטיין ודיוויד סובל, הוצאת אור-עם הקדמה למהדורה העברית

כוחות הריפוי החבויים בנו לא נחשבו עד העת האחרונה (עד כמה שהדבר נשמע מוזר) כנושא מרתק דיו למחקר רפואי מקיף. מדע הרפואה העדיף בדרך כלל לחקור את המחלה, או את פוטנציאל הריפוי הטמון בתרופה או בטכנולוגיה הרפואית.

כיוון חדש של מחקר – על תפקיד המוח בהחלמה – עוזר לנו להשלים כעת את החוליה החסרה! מהותה של חוליה זו – עצמת משאבי הבריאות הפנימיים, או במילים פשוטות – כיצד "הראש" משפיע על הבריאות.

משאבי בריאות אלו מצויים ופועלים בנו תמיד (למעשה כל רגע ורגע), אבל לרוב איננו מודעים לקיומם, ואיננו דואגים לנצלם במלואם. תפקיד המוח בהחלמה או בבריאות מעמיד אותנו בהקשר זה בפני משוואה קיומית חדשה. מצד אחד של המשוואה נמצאים הכוחות התומכים במחלה. מצד שני של המשוואה נמצאים כוחות התהליך הטיפולי, וכוחות הריפוי העצמי.

מעט מאוד מידע נאסף עד לאחרונה, על הממד האמיתי של כוחות ריפוי אלו. תופעות הריפוי הספונטני למשל, בהם מחלה קשה או גידול נסוגים "מאליהם" (בלא טיפול, או בניגוד לתחזית הרפואית), נחשבו במדע הרפואה לחריגים חסרי משעות טיפולית. צבירה מקיפה של כל המידע המתועד בנושא חושפת כיום אוסף שמעבר למקריות – של כ-3500 דיווחים רשמיים, ב-380 ירחונים רפואיים, בכ-20 שפות שונות!

דרך עשרות מחקרים, תצפיות ועובדות, מראה לנו "המוח המרפא" כיצד דברים כה עדינים כמחשבות, דמיונות או אמונות יכולים להשפיע על מערכת הריפוי הפנימי ולהביא להשלכות גופניות כמו מחלה או הבראה. הספר מסביר לקורא כי לא ניתן לומר כי חסרות "הוכחות מדעיות" לקשרים המיוחדים בין הנפש לגוף, ובין הפסיכולוגיה לביולוגיה.

בחקירת הערוצים השונים אשר מקשרים אישיות, רגש ונפש לפגיעות או חסינות, מביא "המוח המרפא" סימוכין לשאלות כמו:

ככל שאנו לומדים יותר ויותר על כוחות הריפוי שבנו, אנו נוכחים לדעת כי יכולתנו לבוא אתם במגע קשורה במידה רבה למהות העדינה והעמוקה, שנופחת בנו לא רק כוח אלא גם רוח. אין חומר בעולם שיכול לגרות או להמריץ משאבים אלו, כמו "החומר האנושי" ממנו אנחנו "מורכבים". לא פלא לכן שההתעוררות המלאה של מערכת ההבראה הפנימית זקוקה לעיתים קרובות למציאת שיווי משקל נפשי מיוחד: בין נחישות ומעורבות לשקט פנימי, בין ריכוז וערנות לשלווה וויתור, בין תחושת אהבה ומגע אנושי ליכולת הבעת רגשות מלאה, כולל כעס.

המרצה יעילה ורגישה פירושה לרוב גם מציאת מקורות תמיכה, ניצול פתיחות וגמישות, כנות עצמית ועם הזולת, והתמדה בחיפוש אחר יעדים או משמעות.

במערכת חדשה כזו של בריאות או רפואה שלמה, מקבלים גם יחסי המטפל-מטופל משעות רחבה ורבת משמעות. יחסים כאלה יכולים להוות את הכלים הטיפוליים מהחשובים במעלה, לניצול כוחות "המוח המרפא" באופן מרבי. כל מפגש אנושי כזה, באם ינוצל להבעת רגש ולשחרורו, להקטנת חרדה ודיכאון, ליצירת תחושת שליטה, ולנגיעה במשמעות – יהיה בעל כוח מניע להפעלת מנגנונים של ריפוי פנימי ולהמרצתם.

הספר "המוח המרפא" יכול לשמש לנו כמדריך רב ערך במשימה חשובה זו, כדי לנצל לא רק את כוחות המוח. הוא יכול, אני מקווה, גם לעורר אותנו להערכה ופתיחות עמוקים מהרגיל, לכוחות הנפש והרוח.